Doğum Kimin İşidir?

kitaptan-kucuk6-1
Geçenlerde eğitimlerden birinde doğum şeklinize nasıl karar veriyorsunuz dediğimde birçok katılımcı doktorun karar vereceğini söyledi. Koskoca doktordan daha iyi bilecek halimiz yok ya dediler. Ama diğer yandan farkında olmadıkları bir konu vardı; Kendi doğum tercihleri veya doğumdaki ihtiyaçları konusunda en ufak bir fikirleri yoktu.

Bu tür ailelerle çok karşılaşıyoruz. Bu aileler onlara sunulan fabrikasyon yani herkese aynı sunulan doğum ortamlarına mahkum kalıyorlar. Doktor ve hastaneler yoğunluk nedeni ile her gebeye farklı ihtiyaçlarına göre farklı yaklaşımları sunamıyorlar. Doktorların en birincil hedefleri haklı olarak doğumda anne ve bebek sağlığının korunması olunca, bireysel ihtiyaçların tümü geri planda kalıyor.

Oysa her doğum, ve annenin her yeni doğumu farklı. Annenin ihtiyaçları farklı, bebeğin ihtiyaçları farklı. Bu fark anlaşılmadığı ve karşılanamadığında doğumdan memnuniyetsizlik artıyor. Bu durumda aileler ve sağlık sistemi arasında çatışmalar başlıyor.

Bu yeni yıl annelerimiz ve bebeklerimiz için farklı bir yıl olsun. Doğumun birinci planda annenin işi olduğunu kavradığımız yıl olsun. Doğum benim işimdir dediğinizde sorumluluk başlıyor. Araştırıyorsunuz, tercihlerinizi öğreniyorsunuz, bu tercihlere uygun doktor ve hastane seçimine gidiyorsunuz. Doğum benim işim dediğinizde maddi hazırlıklar kadar hatta daha fazlası ile kendi iç dünyanıza yatırıma başlıyorsunuz. Böylece daha hamilelikte geçmişin yüklerinden kurtularak doğuma çok daha hafif bir giriş yapıyorsunuz.

Artık doğum seçenekleriniz çok arttı. Doğuma hazırlık kursları, doğumda birebir destek alabileceğiniz ebeler, doğum terapistler, ve doulalar var. Bunları araştırmak ve size uygun desteklere ulaşmak ailelerin sorumluluğu. Siz bu sorumluluğu aldığınızda, doğumlardaki kararlara aktif katılacak şekilde kendinizi tamamladığınızda doktorlarınız da rahat edecekler. Doğumun büyük sorumluluğunun tamamen onların üstünde olması zaten bir haksızlıktı. Belki de sezaryen oranlarının bu kadar yüksek olmasının sebebiydi.  Siz bu sorumluluğu onlarla paylaştığınız ve doğuma hazır olduğunuz konusunda güven verdiğiniz anda, tercih ettiğiniz doğum yolunda doktorlardan daha büyük bir desteğin geleceğine emin olabilirsiniz.

Doğum ne doktorun, ne ebenin ne de başka bir kişinin işidir. Doğum annenin işidir. Birlikte uyum içinde çalışan ekiplerle verilecek destek sayesinde her anne bebeğini kucağına hayal ettiği bir doğum ile alabilir. Biz profesyonellere düşen bu hazırlığın sağlıklı olması yolunda size bilimsel ve ihtiyaçlarınıza uygun seçimler için rehberlik yapmaktır. Bu rehberlik size, çok daha sağlıklı ve güvenli doğumun kapılarını anında açacaktır.

Op.Dr.Hakan Çoker

Keşkesiz Doğum Eğitmeni


Bu içeriği faydalı buldunuz mu?:

0 votes, 0 avg. rating

Paylaş:

Yorum Yap