Doğuma Götüren Sağlıklı ve Güvenli 6 Uygulama

Sağlıklı ve Doğal Doğuma Götüren 6 Uygulamayı Biliyor musunuz?

Doğum anınızı kolaylaştıracak  6 pratik bilgiyle en özel anınızı kolaylaştırın, doğum tercihlerinizi yapın ve asla keşke demeyin.

Anne-Bebek ve Baba Dostu bir doğum ne anlama geliyor? Keşkesiz bir doğum aile için ne ifade eder? Doğum anını kolaylaştıracak ve o anı özelleştirecek Lamaze uygulamalarını İstanbul Doğum Akademisi uzmanları Op. Dr. Hakan Çoker ve Uzm. Psk. Neşe Karabekir 6 maddede özetledi.

1- Doğum kendi başlamalıdır.

Günümüzde doğumla zamanlaması ile ilgili kararların bir çoğu bebek dışında başkaları tarafından alınmaya başlandı. Oysa tıbbi bir risk yoksa doğumun bebek hazır olduğunda kendiliğinden başlamasının bir çok avantajı var. Keşkesiz bir doğum için öncelikle bebeğinize ve bedeninize güvenmeniz önemli.  Doğal başlayan doğumlarda müdahale oranları azalmakta ve bebekte solunum problemleri daha az görülmektedir. İzin verin bebeğiniz doğacağı güne kendi karar versin.

2- Annelere doğum boyunca hareket özgürlüğü verilmelidir:

Kadın doğum anında aktif olmalıdır. Hareket özgürlüğü verilen bir kadının doğumu  daha konforlu, güvenli ve daha etkindir. Pek çok bilimsel çalışma sırt üstü yatmış bir pozisyonda pasif olarak yapılan doğumlara karşın, kadının hareket özgürlüğünü destekleyen aktif doğumu önermektedir. Hareket özgürlüğü annenin alacağı pozisyonlarla doğum dalgalarını  çok daha rahat karşılamasını sağlar ve bebeğin doğum kanalında ilerlemesini destekler.

3- Doğumda doğal ve aktif ıkınma teknikleri tercih edilmeli:

Yatarak doğum aslında yer çekimi kuralına da aykırıdır. Anne dik pozisyonda olduğu sürece pelvik eklemler serbestçe genişlemek, hareket etmek ve bebeğin inen başına uyum sağlamak için özgürdürler. Doğuma hazırlık sürecinde öğrenilen bazı teknikler doğal ve aktif ıkınmayı kolaylaştıracaktır.

Özet olarak, aktif bir doğumun başlıca faydaları:

 • Daha az ağrı olur.
 • Eylem ve doğum sırasında bebeğinize daha fazla oksijen gider.
 • Daha etkili kasılmalar oluşur.
 • Ikınmak (bebeğe yol vermek)daha kolaydır.
 • Kontrol annede olduğu için daha az tehlikelidir.

4. Doğum yapan kadınlara duygusal ve fiziksel destek verilmeli:

Doğum anılarınızın coşkulu ve pozitif olmasındaki en önemli faktör doğum boyunca sürekli birebir destek alabileceğiniz bir kişinin yanınızda olmasıdır. Bu sayede hem anne hem de çevresindekiler rahat edecektir. Bu kişinin profesyonel bir ebe ya da doula (doğum destekçisi) olması sizin tercihinizdir.

Yapılan çalışmalar doğumda desteğin profesyonel bir kişi tarafından sürekli verilmesi durumunda,

 • Daha kısa sürede doğum yaptıklarını,
 • Memnuniyetin daha fazla olduğunu,
 • Daha az ağrı kesici kullanıldığını,
 • Daha az sezaryen ameliyatına gereksinim duyulduğunu,
 • Daha az müdahale gereksinimi duyulduğunu,
 • Bebeklerin daha sağlıklı doğduğunu göstermektedir.

5- Doğum Eylemi Boyunca Rutin Müdahalelerden Kaçınılmalı

Doğum doğal, normal ve sağlıklıdır. Müdahaleler sadece gerektiğinde uygulanmalıdır. İstanbul Doğum Akademisi;  doğal, hormonların aktif olarak salgılandığı, kendiliğinden başlayan, mümkün olduğunca müdahale edilmeden tamamlanan doğumların artması için çalışmalarını sürdürmektedir. Müdahalelerin rutin her kadına uygulanması yarardan çok zarar getirecektir.

6- Doğumdan sonra Ten Tene Temas sağlanmalı, anne ve bebek bir arada tutulmalı, anneye emzirme için imkan verilmeli

Keşkesiz Doğum” felsefesi aynı zamanda bebeğin doğar doğmaz anne kucağı ile buluştuğu ve orada olabildiğince uzun süre kaldığı doğumları teşvik etmektedir. Ten Tene Temas olarak isimlendirdiğimiz bu durum bebeğin ilk ihtiyacıdır. Bebek doğar doğmaz  çıplak olarak annenin çıplak göğsüne yerleştirilmesi, kuru ve sıcak tutmak için battaniye ile örtülmesi gerekir. İdeal olarak Ten Tene Temas’ın doğumdan hemen sonra başlaması ve bebeğin ilk kendiliğinden emmesi bitene kadar kesintisiz olarak anne göğsünde kalması gerekmektedir. Bebeği annenin elbisesi veya bir havlu üstüne koymak, giyinik ya da bir beze sarılmış haldeki bebeği anneye vermek ya da sadece yanak yanağa birkaç saniyeliğine anneyle bebeği buluşturma Ten Tene Temas değildir. Ten Tene Temas sağlanan bebekler bir süre sonra kendiliğinden memeyi bulacak ve emmeye başlayacaktır. Bu bağlanma anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirecektir.

 


Bu içeriği faydalı buldunuz mu?:

2 votes, 4.5 avg. rating

Paylaş:

Yorum Yap